A hallókészülék előnyei
A kor előrehaladtával a hallás gyakran romlik, azonban egy jó hallókészülékkel a probléma orvosolható. A jobb hallás azt jelenti, hogy az életet újra a lehető legteljesebb mértékben élvezhetjük.
Egy hallókészülékkel nem lesz azonnal minden olyan, mint korábban, de a kezdeti időszak után, számos kézzelfogható előnyt jelent majd a mindennapi életben:
- Javul a beszédértés, így hallókészülékkel könnyebb mások beszédét hallgatni, megérteni.
- A barátokkal és rokonokkal való kapcsolattartás megmarad, könnyedebb lesz.
- Az agyunk képes arra, hogy újra tanulja a hallást és ebben a folyamatban a hallókészüléknek nagy szerepe van.
- A madárcsengés, a csengőhangok, a szélzaj vagy a folyó víz hangja ismét érzékelhető lesz.
- Egy komolyzenei koncert hallókészülékkel ismét élvezhetővé válik.
- A hallókészülék segítheti a magasabb koncentrációs képességet, így a munkát is könnyebben el lehet végezni.
- A jobb hallás és beszédértés az egészségre is hatással lehet, csökkenthető például a demencia kialakulásának kockázata.
- Az önbizalom erősödik, a biztonság érzése javul a hallókészülék viselésével.
- A visszakapott hallással nem csak a hallássérült, hanem környezete és családja is sokat nyerhet.
A modern, mára már egész apró méretű elektronikus eszközök a hallásproblémával küzdők számára visszahozzák a teljes életet, a hangok élvezetét azzal, hogy a felerősítik és érthetővé teszik azokat. Ezek a digitális, programozható hallókészülékek képesek alakítani az eredeti hangot, lokalizálni a forrását és segíteni a térhallásban, képesek a zajcsillapításra, szélzaj-csökkentésre is. A különböző környezetekhez használt beállítások egyre közelebb hozzák a hallókészülékek viselőit a természetes halláshoz. Az okoskészülékek telefonokhoz és egyéb eszközökhöz is kapcsolódnak, így könnyítve meg a használatukat és teljesebbé, természetesebbé teszik a hallásélményt.
Tények és tévhitek a hallókészülékekről
A hallókészülékek nagyok
A hallókészülékek különbözőek, hisz más hallásvesztés típushoz más fajta készüléket kell hordani. Egy dologban azonban mind megegyeznek: az elmúlt években egyre kisebbek, kényelmesebbek és diszkrétebbek lettek.
A hallókészülék minden hangot felhangosít
A régi készülékek semmi mást nem tudtak, mint minden érzékelt hangot hangosabbá tenni. A mai, modern hallókészülékeknél azonban ez már nem igaz, számos finomhangolási lehetőséggel rendelkeznek, az audiológus különböző környezetekhez állíthatja be őket.
A hallókészülék a fülzúgást nem kezeli
A fülzúgás kezelésében is óriási változásokat hozott a fejlődés. Léteznek már úgynevezett noiserek, amik folyamatos háttérhangot adva teszik elviselhetőbbé a fülzúgást.
A hallókészülék egyből megoldást ad
A hallás visszanyerése nem megy egyik pillanatról a másikra, hozzá kell szokni a megváltozott hatáshoz. Fontos a próbahordás időszaka és a naplózás.
A hallókészülékek sípolnak
A jól működő, jól beállított hallókészülék nem ad ki hangot, ha sípol, gerjed az valami hibát jelez: helytelen használatot, rossz beállítást, esetleg azt, hogy fülzsír van a fülben. Ilyenkor érdemes hallásspecialistáinkhoz fordulni, akik örömmel rendelkezésre állnak a hallókészülék beállításában is.
A hallókészülékekkel nem lehet telefonálni
Ma már olyan telefonok is vannak, melyekkel - egy transzmitter segítségével - a hang közvetlenül a hallókészülékbe továbbítódik, így akár a telefon megérintésére sincs szükség.
Csak súlyos halláskárosodás esetén kell hallókészülék
Fontos, hogy időben felfedezzük a problémát. Ha nem kezelik a hallásvesztést, akkor gyorsabban súlyosbodhat. Ezért, ha már akár a gyanú is felmerül, érdemes bejelentkezni egy ingyenes hallásvizsgálatra.
Csak idős emberek hordanak hallókészülékeket
A kutatások alapján a halláskárosultak 2/3-a 64 évesnél fiatalabb, aminek többek között az az oka, hogy a mai életvitel miatt hamarabb elkezdődik a hallásromlás. A nagyvárosok zaja, a hangos zene, az építkezések és sok technológiai újítás mind hatással vannak a hallásunkra. De egy hallókészülék megoldást jelenthet már fiatalabb korban is.