A fülünkből érkező szédülés

Oct, 05, 2021

A szédülés korosztálytól függetlenül gyakori és számtalan oka lehet. Amikor gyorsan állunk fel, ha nem ettünk eleget, vagy nem pihentük ki magunkat, gyakran előfordul, hogy megszédülünk. Ezeknek az állapotoknak egy része ártalmatlan és gyorsan túl is vagyunk rajta, egy része viszont valamilyen betegség tünete, ami akár komolyabb is lehet. Azt, hogy miről van szó, csak az alapos kivizsgálás tudja eldönteni. A háttérben lehet vérnyomás probléma, idegrendszeri ok, de akár a fülünk megbetegedése. De mi köze a fülnek a szédüléshez? Az innen eredő szédülés okait szedtük most össze. 

Ilyenkor úgy érezzük, mintha megmozdult volna a talaj a lábunk alatt és megfordulna velünk a szoba

A szédülés leggyakoribb formáját vertigónak nevezzük. Ilyenkor úgy érezzük, mintha megmozdult volna a talaj a lábunk alatt és megfordulna velünk a szoba, ezeket az érzéseket pedig kísérheti hányinger is. A bizonytalan érzés miatt ilyenkor gyorsan leülünk, vagy lefekszünk és várjuk, hogy elmúljon a szédülés.

Az egyensúlyunkért a belső fül egy része a felelős, gyakori, hogy ennek a rendellenes működése okozza a kellemetlen vertigót, aminek több fajtája is lehet.

Nátha utáni szédülés?

Ha hirtelen jelentkezik a szédülés, pihenésre sem múlik, hányinger és hányás is jár vele, lehetséges hogy a belső fül gyulladása van a háttérben. Ilyenkor előfordulhat, hogy a tünetek erősségétől és kellemetlenségétől felkelni sem tudunk.   

A belső fülben található idegek felelősek az egyensúlyunkért. Ha ezek károsodnak, a fenti tünetek jelennek meg, ez az ún. neuritis vestibularis. Jellemzően 40-50 éves korban fordul elő, az oka lehet vírusfertőzés, de akár egy szokványos felső légúti fertőzés után is kialakulhat. Ez a károsodás akár rövid idő alatt is rendbe jöhet, de érdemes vele orvoshoz fordulni és kideríteni, milyen fertőzés áll a háttérben.

Kristályok a fülben

Az öregedés természetes velejárója is lehet az ún. benignus paroxysmalis pozicionális vertigó, azaz a BPPV.  Ettől nem kell félni, egy jóindulatú szédülésről van szó, ami időnként megjelenhet, aztán ahogy jött, már el is múlt. Ennek a rövid ideig tartó szédülésnek az az oka, hogy, hogy a belső fülben található kalcium-karbonát kristályokból apró darabok szakadnak le és jutnak be a belső fül ívjárataiba. Ezek a darabkák nincsenek ott jó helyen, ingerlik a belső fül érzékelőit és teljesen összezavarják az idegeket, ezért érezzük ilyenkor azt, hogy forog velünk a világ

És ha a fej is fáj?

Ez a két tünet, a szédülés és a fejfájás gyakran jár együtt. Egy vírusfertőzés, kialvatlanság, front is lehet a háttérben, de betegség tünete is lehet. 

Vestibularis migrén

A migrénes fejfájás az egyik legkínzóbb fejfájás típus. Ezt a fajtát ráadásul nagyon egyszerű dolgok is kiválthatják, pl. a fej gyors mozgatása, tv-ben látott mozgás, de autó vezetés, zsúfolt helyen tartózkodás is. Ilyenkor a fejfájást nem csak szédülés kíséri, de halláscsökkenést és fülzúgást is tapasztalhatunk. A migrénes vertigó roham lehet egész rövid, néhány perces is, de akár napokon keresztül is szenvedhetünk 

Meniére-betegség

A már többször említett Meniére-betegség esetében a belső fülben fokozott mennyiségű folyadék gyülemlik fel, ez okoz különféle panaszokat. A fülzúgás, fülcsengés, sőt időszakos hallásvesztés mellett rövid, de kínzó szédülési rohamok is jelentkezhetnek, amik fél-egy órán át tartanak, majd maguktól elmúlnak. A hányingerrel, hányással is járó betegség nagyon kellemetlen, de sajnos a pontos oka nem ismert, így a betegséget megelőzni nem lehet, általában a tüneteket kezelik.

Jóindulatú daganat az idegen

Ha az egyensúlyunkért felelős idegen lassan fejlődő hallóideg-daganat fejlődik, a tünetek között a hallásromlás és fülzúgás mellett a szédülés is megjelenhet.  A nem életveszélyes tumor ugyan nem ad áttétet, de fontos, hogy ezekkel a tünetekkel orvoshoz forduljunk és a daganat lehetőségét is megvizsgálják, hiszen minél előbb derül ki, hogy ez áll a hattárben, annál hatékonyabb lehet a kezelés. 

Hullámvasút és társai

Vannak helyzetek, amikor nem csodálkozunk azon, hogy elszédülünk. Ilyen az, amikor a mozgás során gyors irányváltozás történik, például a hullámvasúton ülve, de az utazás is okozhat szédülést, az a fülben lévő receptorokat érő ingerek miatt. 

Az fontos, hogy a szédülés hátterében nem csak a fül megbetegedése állhat, jelezhet máshonnan eredő komoly, kezelést igénylő betegséget is, így ha a tünetek nem múlnak rövid időn belül, mindenképp forduljunk orvoshoz.

Vegye komolyan hallását!

Rendkívül fontos, hogy a szédülés tünetei észlelése esetén azonnal keressen fel egy hallásspecialista szakembert, aki a szükséges vizsgálatok elvégzése után megtalálja a megfelelő megoldást hallásproblémájára!

Időpont foglalás
Előző
Következő

Amplifon Magazin

Hírek és cikkek a halláskárosodásról és a hallókészülékekről
Mindent elolvas

Kérjen támogatást és tanácsot

Ingyenes hallásvizsgálat időpont

Időpont kérése

Elérhetőségeink

Kapcsolat

Hallásközpontjaink országszerte

Keresés