A hallókészülék helyes használata

Mit kell tudni a hallókészülék viselésről?

A hallókészülék helyes használata, hozzászokás

Miután megkapja az új hallókészülékét, nem csupán a technikai tudnivalókkal kell tisztában lennie! Hozzá kell szoknia, hogy milyen érzés azt viselni, és meg kell tanulnia, hogy hogyan érheti el a lehetséges hallásélmény maximumát. A hallásspecialista a készülék kiadásakor természetesen elmagyarázza Önnek, hogy mit kell tudnia a hallókészülék használatáról, és hogyan szoktathatja hozzá hallását az új helyzethez.

Mire számíthat az első hetekben?

Sokan gondolják úgy, hogy a technika mai fejlettségi állapotát figyelembe véve a hallókészüléktől reális elvárás, hogy átvegye a hiányzó hallásfunkció szerepét, és tökéletesen megoldja a hallásproblémáinkat. Nagyon fontos, hogy a megfelelő készülék kiválasztásán és beállításán túl foglalkozzunk a hallásfeldolgozás, mint agyi tevékenység fejlesztésével is, hiszen a kettő együtt kiegészítve segít minket a mind tökéletesebb hallásélmény eléréséhez.

De miért van erre szükség?

Hiszen gyermekkorunkban már egyszer megtanultuk felismerni környezetünk zajait és a beszédhangokat, vagy megkülönböztetni a légyzümmögést a tücsökciripeléstől. A hallást el lehet felejteni. Hogy hogyan? Olvasson tovább!

A hallást el lehet felejteni

Bármilyen furcsán is hangzik, a hallást is el lehet felejteni! Az agyunk hallásközpontja hosszantartó halláskárosodás esetén elfelejti, hogyan hangzottak régen a különböző zajok, hangok és dallamok. A hangminőség a hallásveszteség fokának megfelelően nem csupán halkabbnak hangzik, a halláskárosodás típusának megfelelően torzított formában, hamisan rögzül. Különösen az idegi, percepciós nagyothallás esetén alakul ki egy halk, torzított, de az érintett számára megszokott hallásszituáció.

Szokatlan újra hallani

Tudjuk, kicsit szokatlan, hogy egyből újra mindent hall, a falevelek zizegését, a billentyűzet kattogását, a forgalmas utak zajának kavalkádját és az egyéb, az éphallók által mindennaposnak mondható zajokat. Az is szokatlan lehet, hogy egy készülék van a fülében. Hagyjon magának időt arra, hogy megszokja az új készülékét és a környezetében régóta nem hallott hangokat! Pár hét alatt az agya megtanulja újra kizárni a zavaró háttérzajokat és megismerkedik az Önt körülvevő számtalan akusztikus ingerrel. Mire ide jut, már fel sem fog tűnni, hogy hallókészüléket visel.

Hozzászokás az új hallókészülékhez

A legfontosabb lépések

1. lépés - Csendes környezet

Eleinte csendes környezetben használja a készüléket.

Kb. 30-40 perc használat után vegye ki és tartson 15-20 perc szünetet. Figyelje a halk neszeket, a ruha súrlódását. Próbáljon magának felolvasni egy szöveget, hogy szokja a saját hangját is.

2. lépés- Otthoni használatra

Növelje a gyakorlási időt a lakásban.

Kapcsolja be a TV-t és próbáljon fókuszálni a különböző hangokra. Amennyiben az otthoni zajok már nem zavaróak, nyissa ki kicsit az ablakot, hogy a kinti zajokat is megtapasztalhassa kicsit. Pihenésképpen hallgasson egy kis rádiót.

3. lépés - Más emberekkel

Itt az ideje kipróbálni társaságban is az új készüléket.

Beszélgessen ismerőseivel és közben figyeljen a háttérben előforduló hangokra. Amennyiben hangerőszabályzós a készüléke, manuálisan állítsa a megfelelő hangerőre a készüléket a teljesebb élményért. Ha nem ért meg mindent, ne keseredjen el, idővel az agyban lévő hallásközpont megtanulja elválasztani a beszédet a háttérzajtól.

4. lépés - A természet hangjai

Hallgassa a természet hangjait.

Egy közeli parkban vagy erdőben is lehet tapasztalatokat szerezni. A fák lombjainak susogása, a madarak éneke, a halk neszek és zajok sok-sok újdonságot tartogatnak a számára.

5. lépés - Az utcán

Itt az idő, hogy utcán is kipróbálja készülékét.

Kezdetben egy rövid séta elegendő. Figyeljen meg minden eseményt, próbálja azonosítani a más irányból érkező hangokat. Ez is segíti önt a tanulásban és abban, hogy hozzászokjon készülékéhez.

6. lépés - Egyre gyakrabban

Használja egyre gyakrabban készüléket!

Beszéljen meg egy találkozót barátaival telefonon. Az autóban utazva, hunyja le a szemét és koncentráljon az index hangjára. Menjen el barátaival egy nyüzsgő, forgalmas helyre pl. bevásárlóközpontba. Minden esemény segíti önt a hozzászokáshoz.

7. lépés - Egész nap

Most már egész nap használhatja készülékét.

Rendszeres ellenőrzés

Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze a fülét és a hallókészülékeket, mivel hallási igényei idővel változhatnak.

Beszédértés tréning

A beszédértés tréning fontosabb lépései:

  • Reggeli után, csendes környezetben olvassuk fel magunknak hangosan, figyeljünk a saját hangunkra.
  • Tükör előtt figyeljük szájmozgásunkat.
  • Mondjunk különböző hangokat, hangkapcsolatokat.
  • Kérjük meg egy családtagunkat: olvasson fel egy mondatot, majd ismételjük. Családtagunk figyelje, hogy helyesen mondtuk-e vissza a szöveget. Ha nem: mutassa meg, hogy mi volt a hiba. Ezután ismételjük meg újra a gyakorlatot, most már biztosan megértjük.
  • Beszélgessünk minél több személlyel! Minél több emberrel kommunikálunk, annál több hangszínt, szájmozgást ismerünk meg, ezáltal mind több és több tapasztalatot szerezhetünk hallásunkról.

Eleinte lesznek apróbb kudarcok, de ne adja fel! Egy-két hét gyakorlás után elkezd hozzászokni hallókészülékéhez, és megtapasztalja, hogy az teljesen megváltoztatja az életminőségét! A gyakorlások nem csupán arra jók, hogy fejlesszük hallásunkat. A tapasztalatainkat azért is érdemes lejegyezni, mert azokat előadhatjuk hallásspecialistánknak, aki megteheti a hallókészülékünkön a további finomhangolásokat.

Vegye komolyan hallását!

Hallókészülékes a családban

El tudjuk képzelni, hogy mit érez, mit hall az, aki hallókészüléket visel? Sokan a szemüveghez hasonlítják, mely akár a tökéletes éleslátásunkat is vissza tudja adni. Tudnunk kell azonban, hogy ez nem így van! A hallókészülék nagyban javítja a hallásélményt, de tökéletes hallást nem minden esetben várhatunk tőle! De ne csüggedjünk, van megoldás!

Sok gyakorlás

Sok gyakorlással, és rendszeres hallókészülék viseléssel segíthetünk saját magunk is azon, hogy minél jobban halljunk. Mindemellett egy jó szakember által megválasztott, az érintett hallásproblémájához illeszkedő készülék rengeteget javít életminőségén!

Változtassa meg szokásait

De mi is sokat tehetünk azért, hogy hallókészüléket viselő ismerősünk, családtagunk még tökéletesebben megértsen minket, és a kommunikáció maximálisan gördülékennyé váljon. Hogyan? Az első, és legfontosabb ebben a kérdésben, hogy nekünk is kell változtatunk a hozzáállásunkon, kommunikációs szokásainkon. Íme, néhány jó tanács, amit érdemes megfogadnunk.

Ellenőrző vizsgálat

Érdemes odafigyelni környezetünkben élő hallókészüléket viselő szeretteinkre, és emlékeztetni őket, hogy menjenek el évente egyszer egy kontrollvizsgálatra, melynek keretében a szakemberek újramérik hallását, valamint megtisztítják és beállítják hallókészülékét. Tájékozódjon a hallókészülék kiegészítőkről is, hiszen ezeket kifejezetten azért fejlesztették ki, hogy a mindennapok során megkönnyítsék a hallókészülék viselők életét.

Vegye fel velünk a kapcsolatot

Látogasson el egyik hallóközpontunkba ingyenes próbaidőszakra, örömmel segítünk Önnek

Mit tegyen / Mit ne tegyen?

Mit tegyen?

  • Beszélgetés közben mindig forduljon hallókészüléket viselő beszélgetőpartnere felé, hiszen sokan (akár maguk sem tudják) kifejlesztik a szájról olvasás képességét, ami nagyban megkönnyíti számukra a megértést
  • Beszélgetés kezdeményezésekor először próbálja felvenni a szemkontaktust!
  • Törekedjen arra, hogy mindig tisztán, érthetően normál sebességgel, vagy annál egy nagyon picivel lassabban beszéljen!
  • Amennyiben többen vesznek részt a társalgásban, érdemes odafigyelni arra, hogy egyszerre csak egy ember beszéljen
  • Ha beszélgetőpartnere nem érti meg, amit mond, ismételje meg mondanivalóját kicsit másképpen megfogalmazva, és változtasson beszédmódján!

Mit ne tegyen?

  • Ne motyogjon vagy suttogjon!
  • Ne kiabáljon! Tévhit, hogy amennyiben kiabál, azt jobban megértik! Sőt, pont ellenkezője az igaz, a túlzottan hangos beszéd torzíthatja a hangokat, és a szájról olvasást is megnehezíti
  • Ne takarja el a száját beszéd közben!
  • Ne beszéljen oldalról, vagy beszélgetőpartnere háta mögül!
  • Ne artikuláljon túlzottan!

Kérjen támogatást és tanácsot

Ingyenes hallásvizsgálat időpont

Időpont kérése

Elérhetőségeink

Kapcsolat

Hallásközpontjaink országszerte

Keresés