Badanie słuchu

Zapisz się na bezpłatne badanie słuchu już dziś. Wystarczy 15 minut, aby upewnić się, że dobrze słyszysz. Wypełnij formularz. Oddzwonimy i umówimy dla Ciebie wizytę.

Proszę zaznaczyć pole "Nie jestem robotem"

Kiedy zdecydować się na badanie słuchu?

Kontrola słuchu to nie tylko konieczność dla osób, które ukończyły 50 rok życia, ponieważ wtedy najczęściej dochodzi do znacznego pogorszenia słuchu, badanie słuchu może wykonać każdy, kto zauważył negatywne zmiany w swoim słuchu, podejrzewa u siebie niedosłuch, bądź wykazuje objawy szumów usznych. Badanie słuchu to również pierwszy krok do wyboru najodpowiedniejszego dla siebie aparatu słuchowego.

 

Badanie słuchu – na czym polega? 

Czego spodziewać się od pierwszego badania słuchu wykonanego w Amplifon? Na pewno tego, że będziemy pracować razem z Tobą, aby badanie słuchu było dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Nasze badanie to dopiero początek drogi, dzięki której możesz wiele zyskać – przede wszystkim świat pełen wspaniałych, wyraźnych dźwięków. Wspólnie postaramy się zrozumieć, jakie zmiany zauważasz w swoim narządzie słuchu oraz omówimy wszelkie obawy, jakie możesz mieć przed badaniem. Wykonamy badanie przewodu słuchowego, aby sprawdzić, czy dotknęły Cię najczęściej występujące problemy, takie jak nadmierne odkładanie się woskowiny w uszach, uszkodzona błona bębenkowa lub inne czynniki, które mogły sprawiać, że Twój słuch uległ pogorszeniu. Podczas wizyty dokonamy również kontroli stopnia utraty słuchu, czyli sprawdzimy Twój próg słyszenia. Sprawdzimy również Twoją zdolność do słyszenia i rozumienia mowy zarówno w cichym, jaki głośnym otoczeniu.
 

Badanie słuchu - rodzaje 

Poziom technologii, wykorzystywanej do badań słuchu, pozwala naszym specjalistom przeprowadzić szereg różnych badań, aby dokładnie określić poziom ubytku słuchu. Badania słuchu można podzielić na konkretne rodzaje: badanie słuchu obiektywne i subiektywne.
 
  • badanie słuchu obiektywne – tego typu badanie wykonuje się za pomocą oprzyrządowania, które nie wymaga współpracy z pacjentem, ponieważ nie wpływa on na jego ostateczny wynik. Obiektywne badanie słuchu to np. tympanometria czy otoemisja akustyczna.
  • badanie słuchu subiektywne – przeprowadzane jest z udziałem pacjenta, np. prosty test słuchu, audiometria tonalna czy audiometria wysokoczęstotliwościowa.

Tympanometria

Wykonywana za pomocą specjalistycznej sondy, która ma na celu zbadanie ucha środkowego pacjenta. Wyniki badania pozwalają przede wszystkim na: ocenę funkcji trąbki słuchowej, diagnostykę wysiękowego zapalenia ucha środkowego, diagnostykę otosklerozy, ocenę objawu wyrównania głośności. Tympanometria to badanie z dużą dozą dokładności. Jest to badanie bezbolesne.
 

Audiometria tonalna

Audiometria progowa tonalna jest najpowszechniej stosowanym rodzajem badania słuchu. Służy ona do oznaczenia progów słyszenia przewodnictwa powietrznego i kostnego dla częstotliwości najbardziej reprezentatywnych dla pola słuchowego człowieka, oddzielnie dla każdego ucha. Audiometria tonalna pozwala na wstępne określenie miejsca uszkodzenia słuchu. Dla prawidłowego przeprowadzenia tego badania muszą być zachowane odpowiednie warunki i sposób jego wykonania. W ramach audiometrii tonalnej wyróżniamy audiometrie tonalną na przewodnictwo powietrzne i kostne.
 

Audiometria mowy

Badanie to określa zdolność rozumienia mowy przy różnym jej natężeniu przy pomocy odpowiednio dobranych testów słownych (list wyrazów i cyfr). Podczas badania Klient słucha słów ułożonych w listy podawanych z różnym natężeniem dźwięku. Zadaniem Pacjenta jest powtórzenie tego, co usłyszał. Wynikiem badania jest wykres z krzywą, która pokazuje procent właściwie zrozumianych słów przy określonym poziomie głośności sygnału mowy.
 

Próg dyskomfortu (UCL)

Celem badania jest określenie najmniejszej wartości ciśnienia akustycznego wywołującej wrażenie dyskomfortu. Wyznaczenie progu jest możliwe za pomocą sygnału mowy jak i sygnału tonalnego. 
 

Badanie słuchu - wyniki

Podczas wizyty wyniki badań szczegółowo omawiamy z pacjentem, co zapewnia poczucie pewności w kwestii zastosowanej terapii i przywrócenia słyszenia. Jeśli wyniki badania słuchu wykażą taki stopień utraty słuchu, z którym poradzić sobie mogą aparaty słuchowe, oferowane przez Amplifon, będziemy w stanie udostępnić Ci wstępnie niektóre z modeli aparatów do bezpłatnego przetestowania. Wyjaśnimy Ci, jak działają poszczególne rodzaje aparatów słuchowych, a następnie możemy rozpocząć proces dobrania aparatu słuchowego, dostosowanego do Twoich potrzeb.
 

Badanie słuchu – cena 

Ile kosztuje badanie słuchu? W gabinetach Amplifon jesteś w stanie bez kolejek, skorzystać z bezpłatnego badania słuchu, które potrwa zaledwie ok. 15 minut.

Aparaty słuchowe

Aparat słuchowy jest dyskretny i elegancki- dzięki niemu usłyszysz świat w przejrzysty sposób. Oferujemy rozmaite rozwiązania, począwszy od wewnątrzkanałowych urządzeń po małe prawie niewidoczne aparaty, wygodnie leżące za uchem.
Dowiedz się więcej