Ceny aparatów słuchowych. Jaki jest ich koszt?

Ceny aparatów słuchowych mają szeroki zakres: rozpoczynają się od około 2100 zł za produkt i mogą dochodzić nawet do około 8000 zł. Takie zróżnicowanie kosztu aparatów słuchowych ma miejsce, gdyż istnieje szereg czynników, które na niego wpływają: technologie przetwarzania sygnałów dźwiękowych, zastosowane w urządzeniu, stopień jakości wyposażenia aparatu, stopień ubytku słuchu pacjenta, klasa aparatu słuchowego... 

Aparaty słuchowe powinno dobierać się adekwatnie do rodzaju ubytku słuchu, indywidualnych potrzeb słuchowych oraz możliwości, korzystając ze specjalistycznego badania słuchu pod okiem protetyka. Specjalista zaleci również urządzenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a to ostatecznie przełoży się na jego cenę.
 

Co wpływa na cenę aparatów słuchowych?

Współczesne aparaty słuchowe są urządzeniami, opartymi o zaawansowane technologie, obejmujące zarówno części mechaniczne, jak i oprogramowanie produktu. Zaawansowane technologie odpowiedzialne są m.in. za jakość przetwarzanych przez aparaty słuchowe dźwięków (nie tylko codziennych rozmów, czyli bezpośredniej mowy, lecz także konwersacji telefonicznych, słuchanej muzyki czy dźwięków, dobiegających z telewizora bądź radia). Stopień zaawansowania oprogramowania aparatu słuchowego ma oczywiście wpływ na jego ostateczną cenę. 
 
Nowoczesne technologie, wykorzystywane w aparatach słuchowych, warunkują przy tym również takie czynniki, jak:
 
 • stopień redukcji szumów i poziom jego automatyzacji
 • jakość odbioru szumów
 • łączność bezprzewodowa
 
Kolejnym czynnikiem, który w nieco mniejszym stopniu warunkuje ostateczną cenę produktu, jest rodzaj obudowy - a zatem różny jest koszt aparatów zausznych i wewnątrzusznych, czy też aparatów ze słuchawką zewnętrzną.
 
Cena aparatu słuchowego, jak wspomniano wyżej, to przedział 2100-8000 zł. Skąd bierze się ta dość wysoka wartość tych urządzeń? Dystrybutor aparatów słuchowych, taki jak Amplifon Polska, używa najnowszych technologii i zdobyczy techniki, w celu dostarczenia Klientom jak najlepszego doświadczenia przy używaniu aparatu słuchowego: chcemy, aby nasi Klienci żyli pełnią życia. Specjalizujemy się w doborze rozwiązań dopasowanych do każdego indywidualnie, projektujemy nasze produkty tak, aby dopasowane były do indywidualnego poziomu ubytku słuchu.
 
Koszt aparatu słuchowego jest tym wyższy, im bardziej zaawansowane rozwiązania są w nim wykorzystane: cyfrowa redukcja hałasu, kierunkowe uwydatnianie mowy, śledzenie źródła dźwięku – to tylko niektóre z najnowszych osiągnięć w branży aparatów słuchowych. Cena aparatu słuchowego obejmuje nie tylko proste urządzenie wzmacniające słuch – mieści również kolejny poziom zaawansowanych dodatków, jak:
 
 • możliwość streamingu przez bluetooth, ułatwiającego łączność z telefonem , telewizorem I innymi urządzeniami audio
 • wspomaganie przy terapii szumów usznych
 • bezprzewodowa obsługa aparatu słuchowego, za pomocą aplikacji mobilnej
 • mikrofony kierunkowe, umożliwiające uwydatnianie mowy
 • poprawione ładowanie baterii.
 
Na cenę aparatów słuchowych często ma także wpływ obsługa posprzedażowa, mająca na celu zapewnienie poprawnego działania Twojego aparatu słuchowego na lata. Obsługa posprzedażowa obejmuje możliwość przetestowania każdego elementu aparatu słuchowego, w celu sprawdzenia jego poprawnego funkcjonowania; czyszczenie aparatu dowolnego rodzaju; dopasowanie odpowiedniego aparatu do potrzeb pacjenta; naprawy uszkodzonego sprzętu.
 

Klasa aparatu słuchowego a jego cena 

 
W tym miejscu pojawia się jeszcze zagadnienie klasy aparatu słuchowego. W Amplifon Polska, przyjęliśmy poniższy podział urządzeń do poprawy słyszenia ze względu na ich klasę:
 
 • Standard: 2100 - 2550 zł
 • Standard Plus: 2550 - 3450 zł
 • Optimum: 3450 - 5200 zł
 • Komfort: 5000 - 7000 zł
 • Premium: 7000 - 8700 zł
 
Każda klasa aparatu słuchowego, warunkująca jego ostateczną cenę, zawiera w sobie różny rodzaj rozwiązań technologicznych AmpliSolution (zachęcamy do porównania klas urządzeń w poniższej tabeli, która uwzględnia zastosowane w nich technologie).
 
Każdy aparat wyposażony jest w takie rozwiązania, jak np. poprawa rozumienia mowy w cichym otoczeniu czy z odległości, jednak to klasa urządzenia decyduje o tym, czy pewne technologie będą w pełni zautomatyzowane, czy też będą zależeć od manualnych ustawień użytkownika.
 
 
MOJE ROZWIĄZANIE SŁUCHOWE Standard Standard Plus Optimum Komfort Premium
Ceny aparatów słuchowych (zakres)  2100-2550 zł   2550-3450 zł   3450-5200 zł   5000-7000 zł   7000-8700 zł 
MOŻLIWOŚĆ POŁĄCZENIA Z AKCESORIAMI DODATKOWYMI
Regulacja ustawień za pomocą aplikacji w telefonie (głośność, programy, barwa)
Możliwość bezprzewodowej łączności z telefonem komórkowym i telewizorem  
Pomoc w terapii szumów usznych - ■ □ □ □ ■ ■ □ □ ■ ■ ■ □ ■ ■ ■ ■
Możliwość doskonałego słyszenia z odległości dzięki działaniu mikrofonu bezprzewodowego  
POPRAWA ROZUMIENIA MOWY W CODZIENNYCH SYTUACJACH
Swobodna rozmowa z 1-2 osobami w cichym otoczeniu (np. dom)
Swobodna rozmowa z 1-2 osobami w głośniejszym otoczeniu (np. ulica  
Rozumienie mowy podczas i oglądania telewizji    
Swobodna rozmowa w małej grupie osób w głośniejszym otoczeniu    
Swobodna rozmowa w dużej grupie osób w głośniejszym otoczeniu        
DOPASOWANIE DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB
Liczba kanałów częstotliwościowych wpływających na precyzję dopasowania 8-12 14-18 22-26 30-34 48-64
Odwzorowanie naturalności dźwięków ■ □ □ □ □ ■ ■ □ □ □ ■ ■ ■ □ □ ■ ■ ■ ■ □ ■ ■ ■ ■ ■
Naturalna barwa własnego głosu    
KOMFORT SŁUCHANIA W HAŁAŚLIWYM OTOCZENIU
Redukcja hałasu w małym stopniu
Redukcja hałasu w średnim stopniu  
Redukcja hałasu w dużym stopniu      
Redukcja pogłosu w dużym pomieszczeniu        
ELASTYCZNE USTAWIENIA
Półautomatyczne dostosowanie słyszenia do warunków otoczenia
Automatyczne dostosowanie słyszenia do warunków zewnętrznych    
TŁUMIENIE SZUMU WIATRU
W małym stopniu  
W średnim stopniu    
Tłumienie szumu wiatru w z zachowaniem rozumienia mowy      

 

Dodatkowe usługi i pakiety 

 
Wraz z zakupem aparatu słuchowego warto rozważyć również dodatkowe usługi i pakiety, w ramach których oferujemy Państwu bezpłatnie:
 
 • przegląd i okresowe czyszczenie aparatów słuchowych
 • 3-letnią gwarancję
 • finansowanie aparatu słuchowego w wygodnych ratach.
 
Oczywiście, istnieje także opcja dofinansowania urządzenia, czyli refundacja aparatu słuchowego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Stopień refundacji zależy od różnych czynników, takich jak stopień niedosłuchu czy wiek osoby, ubiegającej się o dofinansowanie.
 
Dla częsci osób, alternatywą dla dofinansowania aparatu słuchowego ze wsparciem NFZ jest skorzystanie z funduszy PFRON, czyli Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Poziom dofinansowania wyliczany jest na podstawie dochodu osoby ubiegającej się o refundację.

Aparaty słuchowe

Aparat słuchowy jest dyskretny i elegancki- dzięki niemu usłyszysz świat w przejrzysty sposób. Oferujemy rozmaite rozwiązania, począwszy od wewnątrzkanałowych urządzeń po małe prawie niewidoczne aparaty, wygodnie leżące za uchem.
Dowiedz się więcej