Ceny aparatów słuchowych. Jaki jest ich koszt?

Ceny aparatów słuchowych mają szeroki zakres: rozpoczynają się od około 1000 zł za produkt i mogą dochodzić nawet do około 8000 zł. Takie zróżnicowanie kosztu aparatów słuchowych ma miejsce, gdyż istnieje szereg czynników, które na niego wpływają: technologie przetwarzania sygnałów dźwiękowych, zastosowane w urządzeniu, stopień jakości wyposażenia aparatu, stopień ubytku słuchu pacjenta, klasa aparatu słuchowego... 

Aparaty słuchowe powinno dobierać się adekwatnie do rodzaju ubytku słuchu, indywidualnych potrzeb słuchowych oraz możliwości, korzystając ze specjalistycznego badania słuchu pod okiem protetyka. Specjalista zaleci również urządzenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a to ostatecznie przełoży się na jego cenę.
 

Co wpływa na cenę aparatów słuchowych?

Współczesne aparaty słuchowe są urządzeniami, opartymi o zaawansowane technologie, obejmujące zarówno części mechaniczne, jak i oprogramowanie produktu. Zaawansowane technologie odpowiedzialne są m.in. za jakość przetwarzanych przez aparaty słuchowe dźwięków (nie tylko codziennych rozmów, czyli bezpośredniej mowy, lecz także konwersacji telefonicznych, słuchanej muzyki czy dźwięków, dobiegających z telewizora bądź radia). Stopień zaawansowania oprogramowania aparatu słuchowego ma oczywiście wpływ na jego ostateczną cenę. 
 
Nowoczesne technologie, wykorzystywane w aparatach słuchowych, warunkują przy tym również takie czynniki, jak:
 
 • stopień redukcji szumów i poziom jego automatyzacji
 • jakość odbioru szumów
 • łączność bezprzewodowa
 
Kolejnym czynnikiem, który w nieco mniejszym stopniu warunkuje ostateczną cenę produktu, jest rodzaj obudowy - a zatem różny jest koszt aparatów zausznych i wewnątrzusznych, czy też aparatów ze słuchawką zewnętrzną.
 
Cena aparatu słuchowego, jak wspomniano wyżej, to przedział 1000-8000 zł. Skąd bierze się ta dość wysoka wartość tych urządzeń? Dystrybutor aparatów słuchowych, taki jak Amplifon Polska, używa najnowszych technologii i zdobyczy techniki, w celu dostarczenia Klientom jak najlepszego doświadczenia przy używaniu aparatu słuchowego: chcemy, aby nasi Klienci żyli pełnią życia. Specjalizujemy się w doborze rozwiązań dopasowanych do każdego indywidualnie, projektujemy nasze produkty tak, aby dopasowane były do indywidualnego poziomu ubytku słuchu.
 
Koszt aparatu słuchowego jest tym wyższy, im bardziej zaawansowane rozwiązania są w nim wykorzystane: cyfrowa redukcja hałasu, kierunkowe uwydatnianie mowy, śledzenie źródła dźwięku – to tylko niektóre z najnowszych osiągnięć w branży aparatów słuchowych. Cena aparatu słuchowego obejmuje nie tylko proste urządzenie wzmacniające słuch – mieści również kolejny poziom zaawansowanych dodatków, jak:
 
 • możliwość streamingu przez bluetooth, ułatwiającego łączność z telefonem , telewizorem I innymi urządzeniami audio
 • wspomaganie przy terapii szumów usznych
 • bezprzewodowa obsługa aparatu słuchowego, za pomocą aplikacji mobilnej
 • mikrofony kierunkowe, umożliwiające uwydatnianie mowy
 • poprawione ładowanie baterii.
 
Na cenę aparatów słuchowych często ma także wpływ obsługa posprzedażowa, mająca na celu zapewnienie poprawnego działania Twojego aparatu słuchowego na lata. Obsługa posprzedażowa obejmuje możliwość przetestowania każdego elementu aparatu słuchowego, w celu sprawdzenia jego poprawnego funkcjonowania; czyszczenie aparatu dowolnego rodzaju; dopasowanie odpowiedniego aparatu do potrzeb pacjenta; naprawy uszkodzonego sprzętu.
 

Klasa aparatu słuchowego a jego cena 

 
W tym miejscu pojawia się jeszcze zagadnienie klasy aparatu słuchowego. W Amplifon Polska, przyjęliśmy poniższy podział urządzeń do poprawy słyszenia ze względu na ich klasę:
 
 • Standard: 1000 - 2400 zł
 • Standard Plus: 2400 - 3400 zł
 • Optimum: 3400  - 4900 zł
 • Komfort: 4900 - 6900 zł
 • Premium: 6900 - 7600 zł
 
Każda klasa aparatu słuchowego, warunkująca jego ostateczną cenę, zawiera w sobie różny rodzaj rozwiązań technologicznych AmpliSolution (zachęcamy do porównania klas urządzeń w poniższej tabeli, która uwzględnia zastosowane w nich technologie).
 
Każdy aparat wyposażony jest w takie rozwiązania, jak np. poprawa rozumienia mowy w cichym otoczeniu czy z odległości, jednak to klasa urządzenia decyduje o tym, czy pewne technologie będą w pełni zautomatyzowane, czy też będą zależeć od manualnych ustawień użytkownika.
 
 
Klasa aparatów Standard Standard Plus Optimum Komfort Premium
Ceny aparatów słuchowych (zakres) 1000 - 2400 zł 2400 - 3400 zł 3400 - 4900 zł 4900 - 6900 zł 6900 - 7600 zł

Twoje oczekiwania

Elastyczne słuchanie          
  manualne dostosowanie słyszenia do warunków otoczenia X X X X X
  półautomatyczne dostosowanie słyszenia do warunków otoczenia   X X X X
  automatyczne dostosowanie słyszenia do warunków zewnętrznych       X X
Poprawa rozumienia mowy w cichym otoczeniu          
  swobodna rozmowa z jedną osobą X X X X X
  swobodna rozmowa w małej grupie osób X X X X X
  swobodna rozmowa w dużej grupie osób     X X X
Poprawa rozumienia mowy z odległości          
  w małym pomieszczeniu X X X X X
  w dużym pomieszczeniu     X X X
  na otwartej przestrzeni       X X
  redukcja pogłosu w dużych pomieszczeniach         X
Komfort słuchania w hałaśliwym otoczeniu          
  w małym stopniu X X X X X
  w średnim stopniu   X X X X
  w dużym stopniu       X X
Tłumienie szumu wiatru          
  w małym stopniu   X X X X
  w średnim stopniu     X X X
  tłumienie szumu wiatru z zachowaniem rozumienia mowy         X
Prawidłowa lokalizacja dźwięków          
  lokalizacja dźwięków i rozumienie mowy z prawej lub lewej strony X X X X X
  lokalizacja dźwięków i rozumienie mowy dochodzącej z tyłu       X X
Akcesoria i opcje          
  Regulacja ustawień za pomocą dyskretnego pilota   X X X X
  Doskonała jakość rozumienia mowy przez telefon   X X X X
  Doskonała jakość odbioru TV i innych urządzeń audio   X X X X
  Doskonałe rozumienie mowy na odległość dzięki mikrofonom zewnętrznym   X X X X
  Pomoc w terapii szumów usznych   X X X X

 

Dodatkowe usługi i pakiety 

 
Wraz z zakupem aparatu słuchowego warto rozważyć również dodatkowe usługi i pakiety, w ramach których oferujemy Państwu bezpłatnie:
 
 • przegląd i okresowe czyszczenie aparatów słuchowych
 • 3-letnią gwarancję
 • finansowanie aparatu słuchowego w wygodnych ratach.
 
Oczywiście, istnieje także opcja dofinansowania urządzenia, czyli refundacja aparatu słuchowego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Stopień refundacji zależy od różnych czynników, takich jak stopień niedosłuchu czy wiek osoby, ubiegającej się o dofinansowanie.
 
Dla częsci osób, alternatywą dla dofinansowania aparatu słuchowego ze wsparciem NFZ jest skorzystanie z funduszy PFRON, czyli Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Poziom dofinansowania wyliczany jest na podstawie dochodu osoby ubiegającej się o refundację.

Aparaty słuchowe

Aparat słuchowy jest dyskretny i elegancki- dzięki niemu usłyszysz świat w przejrzysty sposób. Oferujemy rozmaite rozwiązania, począwszy od wewnątrzkanałowych urządzeń po małe prawie niewidoczne aparaty, wygodnie leżące za uchem.
Dowiedz się więcej