Życie z aparatami słuchowymi

Rozmowa z osobą niedosłyszącą

Kłopoty ze słyszeniem dotykają osób w różnym wieku – często pierwsi dostrzegamy je u naszych bliskich. Nie czekajmy z przekonaniem ich aby zbadali słuch. Znalezienie odpowiedniego momentu na rozmowę może wydawać się niełatwe, wiemy bowiem, jak różne mogą być reakcje na pojawienie się problemu niedosłuchu. Wyparcie i niechęć są typowymi reakcjami. Wsparcie bliskiej osoby w całym procesie jest kluczowym czynnikiem. Poniżej prezentujemy kilka porad, które ułatwią rozpoczęcie rozmowy z bliskim na temat rozwiązania problemu.

1. Wybierz odpowiedni czas i miejsce

Wybierz ciche i ustronne miejsce, w którym bliska Ci osoba będzie czuła się swobodnie, ponieważ tego typu rozmowy mogą być niekomfortowe, a rozmówca może nie chcieć rozmawiać bądź zaakceptować oferowanej pomocy. Nie bądź zbyt zaskoczony/zaskoczona, jeśli Twój bliski nie od razu usłyszy Twoją wypowiedź, albo będziesz musiał powtarzać ją kilka razy. Mówienie wyraźnie i nie za szybko oraz będąc zwróconym twarzą w stronę rozmówcy pomoże mu zrozumieć możliwie jak najwięcej z rozmowy.

2. Słuchaj, okaż troskę i wyrozumiałość

Rozpoczęcie rozmowy od podkreślenia Twoich obaw i okazania troski ułatwi dalszą rozmowę. Uważne i spokojne wysłuchanie wypowiedzi pomoże zrozumieć problem bliskiej Ci osoby.

3. Zrozum z czym ma problemy bliska Ci osoba

Ważne jest, aby okazać współczucie i szczerze porozmawiać z bliskim. Należy unikać pytań, które mogą zniechęcać do podjęcia decyzji, ponieważ często prowadzą do jej odłożenia albo niepodjęcia żadnych działań ku poprawie sytuacji. Pamiętaj, że znajdujące się w Twoim zasięgu rozwiązania technologiczne - ich jakość oraz dostępność - mogą zmienić na lepsze świat bliskiej Ci osoby.

4. Podziel się tym, jak ubytek słuchu wpływa na Twoje życie

Podziel się swoimi odczuciami jak ubytek słuchu ma wpływ na Ciebie i/lub Waszą rodzinę. Rozmowa i podanie przykładów z życia codziennego pozwoli Twoim bliskim dostrzec problem. Zaproponowanie wsparcia i pomocy pokaże im, że nie muszą przez to przechodzić sami i zachęci ich do podjęcia kroków do poprawy swojego komfortu życia i zdrowia.

5. Przedstaw dostępne rozwiązania, które przywrócą radość słyszenia

Omówcie korzyści płynące z ponownego poprawnego słyszenia. Bliska Ci osoba może odczuwać nerwowość w związku z planowanym badaniem słuchu, więc zaproponuj jej swojej towarzystwo podczas wizyty w gabinecie. W trakcie spotkania zadawaj również pytania protetykowi tak, byście obydwoje poznali wszystkie dostępne możliwości rozwiązania problemu.

Dalsze działania

Aby dowiedzieć się więcej, umów bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych gabinetów. Rozmowa ze specjalistą pozwoli Wam zrozumieć istotę problemu oraz poznać sposoby radzenia sobie z nim.

Umów się na wizytę

Uzyskaj wsparcie i porady

Umów się na bezpłatne badanie słuchu

Umów się teraz

Odkryj nasze aparaty słuchowe

Więcej

Znajdź najbliższy gabinet

Znajdź gabinet