
Jak mierzymy poziom słuchu?
Ubytek słuchu mierzony jest w decybelach (dB), poprzez zestawienie głośności w porównaniu do skoku dźwięków, a następnie wyniki badania nanoszone są na audiogram. Poziom technologii, wykorzystywanej do badań słuchu, pozwala naszym specjalistom przeprowadzić szereg różnych badań, aby dokładnie określić poziom ubytku słuchu.
Audiometria tonalna
Audiometria progowa tonalna jest najpowszechniej stosowanym rodzajem badania słuchu. Służy ona do oznaczenia progów słyszenia przewodnictwa powietrznego i kostnego dla częstotliwości najbardziej reprezentatywnych dla pola słuchowego człowieka, oddzielnie dla każdego ucha. Audiometria tonalna pozwala na wstępne określenie miejsca uszkodzenia słuchu. Dla prawidłowego przeprowadzenia tego badania muszą być zachowane odpowiednie warunki i sposób jego wykonania. W ramach audiometrii tonalnej wyróżniamy audiometrie tonalną na przewodnictwo powietrzne i kostne.
Audiometria mowy
Badanie to określa zdolność rozumienia mowy przy różnym jej natężeniu przy pomocy odpowiednio dobranych testów słownych (list wyrazów i cyfr). Podczas badania Klient słucha słów ułożonych w listy podawanych z różnym natężeniem dźwięku. Zadaniem Pacjenta jest powtórzenie tego, co usłyszał. Wynikiem badania jest wykres z krzywą, która pokazuje procent właściwie zrozumianych słów przy określonym poziomie głośności sygnału mowy.
Próg dyskomfortu (UCL)
Celem badania jest określenie najmniejszej wartości ciśnienia akustycznego wywołującej wrażenie dyskomfortu. Wyznaczenie progu jest możliwe za pomocą sygnału mowy jak i sygnału tonalnego.
Podczas wizyty wyniki badań szczegółowo omawiamy z pacjentem, co zapewnia poczucie pewności w kwestii zastosowanej terapii i przywrócenia słyszenia.