Hallásvizsgálat: A hallás mérése

Hogyan mérjük a halláskárosodást?

A hang fizikai érzékelésére elsősorban a mikrofon szolgál, amely a hangnyomással arányos elektromos jelet állít elő. Ebből logaritmikus átalakítás után kapjuk a hangszintmérő műszerek által kijelzett decibel, vagyis dB értéket

A halláskárosodás fokozatai

Ismerje meg a halláskárosodás decibelben - dB - mért összes fokát.

20 dB-es hallásveszteségig

20 dB-es hallásveszteségig normális hallásról beszélünk mikor még probléma nélkül meghalljuk a levelek susogását vagy az óra ketyegését. 

20-40 dB szint között kis

20-40 dB szint között kis-közepes hallásvesztésről beszélünk, ahol a suttogó beszéd vagy a csettintés már nehezebben észlelhető. 

40-60 dB szint

40-60 dB szint között közepes hallásvesztésről beszélünk, ilyenkor a normál társalgási beszéd megértése is problémát okozhat.

60-75 dB szint

60-75 dB szint között közepesen súlyos hallásveszteség lép fel, amikor a hangos beszédet vagy az ajtócsengőt sem halljuk már meg rendszerint. 

75-90 dB szint

75-90 dB szint között súlyos hallásvesztéssel van dolgunk, ahol már csak közelről halljuk meg a hangosabb zajokat is. 

Legsúlyosabb szint a 90 dB

Végül a legutolsó egyben legsúlyosabb szint a 90 dB feletti szint, amit hallásmaradvény hallásveszteségnek hívunk. Itt már megfelelő erősítés mellett szinte semmit sem hallunk meg igazán.

Hogyan mérjük a halláskárosodást?

A hallásspecialistáink közreműködésével elvégzendő hallásteszt számos módszert - hallásküszöb vizsgálat, beszédaudiometria és kellemetlenségi küszöbvizsgálat - ad a kezünkbe, melyekkel a szakember könnyen beazonosítja, hogy milyen típusú hallássérüléssel állunk szemben.
 A hallásveszteséget decibelben méri meg az audiológus a hallásvizsgálaton, de a hallásprobléma különbözhet a hang magasságának függvényében. Általában magasabb hangok esetében nagyobb fokú szokott lenni a hallásveszteség.

Az audiogram olvasása

A hallásspecialista a hallásvizsgálat eredményét audiogramon rögzíti. Az eredményül kapott grafikon azt szemlélteti, hogy egy-egy frekvencián melyik az a leghalkabb erősségű hang, amelyet a vizsgálaton résztvevő személy még éppen képes meghallani, tehát, hogy mennyire hallja jól különböző hangmagasságokon az adott hangokat. Ezt a leghalkabb értéket hallásküszöbnek is nevezik. A 0 dB értéktől minél távolabb, azaz lejjebb helyezkedik el a hallásgörbe, annál nagyobb a halláscsökkenés mértéke.

Az audiogram akkor mutatja a legpontosabb eredményt, ha kiegészítik azt a beszédértési vizsgálat eredményével is. A beszédteszt két részből áll. Először számok segítségével meghatározzuk a beszédhallás küszöbét (számpróba), majd rövid, egytagú szavakkal a beszédértési képességet (szópróba). A beszédaudiogramon görbével látható az ép hallók szám- és szópróbájának átlagos eredménye, ehhez viszonyíthatóak a kapott eredmények. Minél magasabb az eredmény, annál rosszabb a beszédértési képesség.

A halláscsökkenés mértékével azért is fontos tisztában lenni, mivel a különböző fajtájú hallókészülékeket különböző fokú halláspanaszokra optimalizálják.

A legtöbb hallásveszteséget már el lehet látni megfelelő technológiával. Először hallókészüléket érdemes próbálni, de hogy milyen hallókészüléket hordjunk, az számos tényezőtől függ: a hallássérülés mértéke, hallásprobléma típusa, egyéb igények. 

Hogyan mérjük a hangot?

A műszerek lineáris (lin) üzemmódja a hangnyomás frekvencia függvényében állandó érzékenységű átalakítását jelenti, és a hangforrások, a hangterjedés fizikai jellemzésére alkalmas. Azért, hogy a szubjektív hangosság-érzetet kifejezzék a mért értékek, az emberi fül frekvencia-függő viselkedését az ún. súlyozó szűrőkkel helyettesítik.

Hallás magyarázta

Vegye komolyan hallását

A halláscsökkenés általában lassan és fokozatosan jelentkezik, így egy megszokott állapottá válik, mely nagyban megnehezíti felismerését. Rendkívül fontos, hogy a hallásvesztés tüneteinek észlelése esetén azonnal keressen fel egy hallásspecialista szakembert, aki a szükséges vizsgálatok elvégzése után megtalálja a megfelelő megoldást hallásproblémájára!

Kérjen támogatást és tanácsot

Ingyenes hallásvizsgálat időpont

Időpont kérése

Elérhetőségeink

Kapcsolat

Hallásközpontjaink országszerte

Keresés