Védje hallását a káros behatásoktól

Hallásunk védelme és a megelőzés

Védje hallását a káros behatásoktól

A zajok által okozott kockázat több tényezőtől függ: a zaj erejétől és időtartamától. A zajerősséget a zajnyomás fejezi ki, ennek a mértékegysége a decibel (dB). A halláskárosító zajártalam alsó határa 85 dB. Az időtartam, ameddig az emberi fül ezt a zajszintet elviseli, folyamatosan csökken. Az emberi fül már a 4 decibellel erősebb zajt is csak kevesebb ideig képes elviselni.

Mit nevezünk zajnak?

Zajnak minősítünk minden olyan hangot, amit kellemetlennek, zavarónak érzünk, vagy az egészségünkre, azaz a hallószerveinkre káros. Itt nem csak az erős hangokra kell gondolni, hiszen a kisebb intenzitású, állandó zajok is befolyásolják a kedélyállapotunkat, zavarják a pihenésünket és nem tudunk miattuk koncentrálni. Az erősebb hangok megemelik a vérnyomásunkat és a pulzusunkat, hatásukra megváltozik a vérkeringés is. Ha pedig tovább emelkedik a zaj intenzitása, a hallószerveink is károsodhatnak

Kérjen időpontot ingyenes hallásvizsgálatra Időpontot kérek

Mennyit bír a fülünk?

Az üzemi zajártalom mértékének megállapítására különböző zajszint határokat állapítottak meg, ami alapján azt láthatjuk, hogy a dolgozókat egy munkanap alatt mennyi ideig lehet a zaj hatásának kitenni anélkül, hogy veszélyeztetetté válnának. Ezek a mindennapi életre is vonatkoztatható értékek: 

Zajszint / Halláskárosodáshoz szükséges idő 

  • 90 dB / 8 óra
  • 95 dB / 4 óra
  • 100 dB / 2 óra
  • 110 dB / 0.5 óra
  • 120 dB / 7.5 perc

Az extrém erejű, hirtelen zajok, mint például a petárda, vagy a lövés, azonnali halláskárosodást okoznak

Megfelelő hallásvédelem

Ha elkerülhetetlen, hogy hangos zajoknak tegyük ki magunkat, gondoskodjunk a megfelelő, professzionális hallásvédelemről. A jó minőségű füldugók és fülvédők megvédik az erős zajokra érzékeny, belső fülben található apró szőrsejteket és hajszálereket.

A fűnyírók, motorkerékpárok, ipari gépek, zenés helyek mind veszélyt jelentenek, védekezzünk ellenük. Bizonyos munkahelyi környezetben a zajvédelem kötelező és elengedhetetlen. Erős zaj éri azokat, akik gyárakban, az építőiparban, reptereken, vagy az éjszakai életben dolgoznak. Nekik bizonyos esetekben kötelező, egyébként pedig erősen ajánlott a megfelelő zajvédő eszköz használata. De elég egy éjszakai zajos környezet, amitől nem tudunk aludni, vagy egy kéziszerszám hangja, amibe belesajdul a fülünk, hangos zenehallgatás, vagy nagy hangerővel működő játék, hogy lássuk, a zajvédelemre nem csak egy munka során lehet szükség. De milyen lehetőségeink vannak? 

Füldugó, egyedi fülilleszték

Hallószerveinket legegyszerűbben a gyógyszertárakban kapható olcsó, ám nem túl hatékony füldugóval is védhetjük. Ezek a hallójáratba helyezve felveszik annak formáját, elzárva az érzékeny szerveinket az erős zajoktól. Ám nem biztosítanak teljes védelmet, ehhez a fülünkhöz pontosan illő, egyénileg készített védő fülillesztékre van szükség. 

Ha egyedi fülillesztéket hordunk, biztosak lehetünk benne, hogy a hallójáratunk tökéletesen zárt és védett az erős zajoktól. Ráadásul már léteznek olyan védők, amikbe speciális szűrők építhetők, a felhasználó igényeitől függően: ezek vagy a mély hangokat csillapítják és a beszédhangokat engedik át, vagy csak a magas hangokat szűrik. Ezek az eszközök üzemi zajhoz nem javasoltak, de ha alváshoz, zene hallgatásához, vagy kézi szerszámaink használata mellé keresünk zajvédelmet, tökéletesen megbízhatóak. 

Hallásvédelem

Tudjon meg többet arról, hogyan védheti meg hallását tippjeinkkel

Üzemi zaj

A professzionális zajvédő eszközök, mint a fültok, a zajvédelmi sisak vagy ruha az üzemi zajártalom elleni védekezéshez használhatóak. Ha egy bizonyos zajszint feletti a munkakörnyezet, a használatuk kötelező, amit nagyon komolyan kell vennünk a hallási egészségünk megőrzése érdekében.

A hallásvesztés megelőzése

A halláskárosodás és az ezzel összefüggő halláscsökkenés nem mindig elkerülhető - gondoljunk csak a korral járó halláscsökkenésre - , de van néhány dolog, amivel csökkenthetjük a hallásvesztés esélyét. Érdemes vigyázni a hallásunkra és ráadásul nem is túl nehéz. Ha ezt a 8 tanácsot megfogadjuk, már sokat tettünk a hallásunk egészségének érdekében. 

8 mód, hogy védje hallását

Az alábbi 8 pont betartásávál már nagymértékben csökkenthető a hallásveszteség esélye:

  1. Kerüljük az erős hangokat!
  2. Használjunk megfelelő hallásvédelmet zajártalom esetén!
  3. Válasszunk halkabb eszközöket a háztartásba!
  4. Ne dugjunk semmit a fülünkbe!
  5. Ha problémát észlelünk, forduljunk orvoshoz!
  6. Kérdezzük meg gyógyszerészünket az esetleges mellékhatásokról gyógyszeres kezelés esetén!
  7. Kerüljük a dohányzást!
  8. Táplálkozzunk egészségesen!

Hogyan tisztítsuk a füleinket?

Ismerje meg tippjeinket és tanácsainkat a fülek megfelelő tisztításáról, a hallás megőrzéséről és otthoni megoldásokról.

Érdekel

Kérjen támogatást és tanácsot

Ingyenes hallásvizsgálat időpont

Időpont kérése

Elérhetőségeink

Kapcsolat

Hallásközpontjaink országszerte

Keresés